Opulens-TV: Maskinen

18 apr 2017

”Men vad skiljer nu dagarna ifrån varandra, när rutinen är det pris vi betalar för att underhålla maskinen?” En tre minuter lång film som bygger på Melker Garays text med samma titel ur hans senaste bok En tindrande natthimmel.

Under Opulens releasefest på fredag samtalar Melker Garay med artisterna och författarna Anna-Lena Brundin samt Jan Sigurd om sin senaste bok under rubriken Människans utsatthet i en kall tid.

Film: Mattias Flyckt
Text: Melker Garay
Inläsare: Torsten Wahlund
Musik: Kai Engel

MELKER GARAY
melker.garay@opulens.se

 

 

 

 

 

 

Alla artiklar och filmer av Melker Garay

Melker Garay är författare och bildkonstnär. Han är född i Chile, kom till Sverige som fyraåring och bor idag i Norrköping. Hans skönlitteratur kretsar kring existentiella och filosofiska frågor.

Mer om författaren Melker Garay:
www.garay.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LIVET. Stellan Lindqvist har skrivit en djupt personlig text som reflekterar över livet. Vad handlar det egentligen om? Den frågan söker han svar på.

Stellan Lindqvist: ”Vad handlar det om, livet?”

EXISTENSEN. Stellan Lindqvist har skrivit en djupt personlig text som
DET KROSSANDE. Adam Svedlund har skrivit en essä som utgår från en personlig erfarenhet av landskapets förändring och diskuterar beständighet, konservatismens filosofiska hållning och vår tids instrumentella syn på världen.

”Det krossande” – om förändring och beständighet

ESSÄ. Adam Svedlund har skrivit en essä som utgår från