SVT gör dokumentärserie om metoo

7 apr 2021
SVT:s dokumentärserie om hur metoo växte fram i Sverige planeras sändas hösten 2021. (Bild: SVT)

SATSNING. SVT gör sin mest omfattande dokumentärsatsning om metoo hittills. I en serie berättad ur kvinnornas perspektiv ska SVT skildra hur metoo växte fram i Sverige hösten 2017.

“Det är en berättelse om en revolution som i mångt och mycket skymdes av debatten om några få mediemän och pressetiken. I själva verket var den en rörelse som förändrade Sverige i grunden och det ska vi försöka skildra”, säger Helena Olsson, programbeställare på SVT, i ett pressmeddelande.

Dokumentärserien planeras sändas hösten 2021.

“Vi är sedan snart ett år tillbaka i produktion av den här serien som i åtta delar låter kvinnor i alla åldrar och yrken i hela landet berätta historien om hur metoo-uppropen växte fram”, säger Helena Olsson.

TT Nyhetsbyrån

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

GRANSKARE. Hur är det med den tredje statsmakten, vad sker när kritik riktas mot granskarna själva? Den frågan besvaras av Lars Thulin i veckans krönika.

Tål våra granskare att granskas?

MEDIEKRITIK. Hur är det med den tredje statsmakten, vad sker
Ekonomibyrån. TV/EKONOMI. I veckans krönika skriver Lars Thulin om SVT:s Ekonomibyrån. Ett program som han anser kan förbättras avsevärt genom ett vidgat socialt perspektiv. Inte minst när det gäller diskussionen om bostadspriser.

För vem görs SVT:s program Ekonomibyrån?

TV/EKONOMI. I veckans krönika skriver Lars Thulin om SVT:s Ekonomibyrån.