Quynh Tran mottar Runebergspriset

5 feb 2022
Quynh Tran mottar vinner Runebergspriset år 2022 för debutromanen ”Skugga och svalka” (foto: Kevin Chang/TT)

PRISAD. Finlandsfödde Quynh Tran, i dag bosatt i Malmö, vinner Runebergspriset år 2022 för debutromanen ”Skugga och svalka”.

– Jag blev väldigt, väldigt överraskad. Jag hade nog inte riktigt vågat hoppas på det, men det känns oerhört fint, säger Quynh Tran till svenska Yle.

Enligt juryn är romanen en subtil och språkligt laddad helhet. Enligt honom själv tänker han i bilder och utgår från det visuella.

– Ibland försöker jag tänka i termer av fotografering, som i vinklar och avstånd, men jag är ju inte fotograf eller bildkonstnär, utan jag jobbar med språk. Med ord som ska formuleras, säger han till svenska Yle.

I höstas tilldelades han också svenska Yles litteraturpris för romanen och kan också få Borås Tidnings debutantpris i mars.

Runebergspriset instiftades år 1986 och prissumman ligger på 20 000 euro.

Linnéa Wannefors/TT

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Sinziana Ravini. ROMAN. Lis Lovén låter sig inte imponeras av Sinziana Ravinis roman ”Diagonalt begär” utan finner boken vara alltför ytfixerad och utstuderad.

Sinziana Ravini skriver alltför utstuderat

ROMAN. Lis Lovén låter sig inte imponeras av Sinziana Ravinis
THERESE BOHMAN. ”Kammakargatan” är en liten pärla till bok,” skriver Erik Bovin som läst Therese Bohmans aktuella kortroman. kortroman, svenskspråkig litteratur, prosa, Stockholmsskildring, romankonst, berättarkonst, roman,

En litterär pärla av Therese Bohman

PROSA. ”Kammakargatan” är en liten pärla till bok,” skriver Erik