Ny konstsatsning i Husby

24 maj 2022
En ny konstsatsning görs i Husby. (Foto: Matilda Rahm)

KONST. Husbys konst- och kulturarrangörer anordnar Järvas största konstutställning under första veckan i juni.

Det är konst av både etablerade som okända konstnärer som visas, och lokalerna där verken går att se finns runtom i Husby.

– Förorten är både mitt motiv och mitt hem så jag är väldigt glad att få ställa ut här som första gång, säger konstnären Luciano Quinteros i ett pressmeddelande.

Verken har valts ut av en jury bestående av representanter från Folkets Husby, Kulturhuset Stadsteatern, Husby konsthall, Husby bibliotek, Kulturskolan Stockholm i Husby och Framtidens Hus.

– Vi i närverket Husby Kulturkvarter samarbetar årligen kring olika arrangemang i Husby, i år kläcktes denna idé om en gemensam Konstsalong, för att ge många möjlighet att visa sin konst, kanske för första gången, eller på ny plats och för att nå ut och välkomna nya besökare till Husby, säger Kerstin ”Piglet” Wikström, Verksamhetschef på Husby konsthall.

Husby Konstsalong är ett samarbete mellan Kulturhuset Stadsteatern, Folkets Husby, Husby konsthall, Kulturskolan Stockholm i Husby, Framtidens hus och Husby bibliotek och Svenska bostäder.

– Jag tycker det känns fantastiskt att få samarbeta med alla som arbetar med kultur och konst i Husby, och jag tror att vad vi gör något tillsammans öppnar för fler samarbeten, säger Olof Hanson, Konstnärlig ledare på Kulturhuset Stadsteatern i Husby.

Utställningen invigs under Järvaveckan 2022.

Anna Brynhildsen

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Elsa Beskows underbara bilder UTSTÄLLNING. Anne Edelstam har varit på Thielska galleriet och med stor behållning tagit del av Elsa Beskows bildvärld.

Thielska visar Elsa Beskows underbara bilder

UTSTÄLLNING. Anne Edelstam har varit på Thielska galleriet och med
ULF EKLUND. Under den pågående Konstrundan i Nordvästra Skåne är Ulf Eklund en av de deltagande konstnärerna. Jesper Nordström fascineras av ett konstnärskap som kombinerar en kärv blick med värme.

Ulf Eklund kombinerar kärvhet med värme

KONSTRUNDA. Under den pågående Konstrundan i Nordvästra Skåne är Ulf