Marie NDiaye om det värsta tänkbara brottet

30 mar 2022
Ett års dagdrömmande följt av 18 månaders skrivande – så lång tid tar det för Marie NDiaye att skriva en roman (foto: Francesca Mantovani)

BOKAKTUELL. En kvinna mördar sina barn, men vem hämnas egentligen på vem? Franska Marie NDiaye skriver fängslande berättelser vars frågor aldrig får entydiga svar.

– Det är ingen fråga om strategi, det är så mitt medvetande fungerar, säger hon.

Erika Josefsson/TT

 

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

PER FAXNELD. ROMAN. Elisabeth Brännström har läst ”Tre varv motsols” av Per Faxneld. Hon konstaterar att det är en välskriven och berikande historisk spänningsroman om svartkonst, folktro och inre smärta.

Stark roman av Faxneld om ockultism och smärta

ROMAN. Elisabeth Brännström har läst ”Tre varv motsols” av Per
IDA ANDERSEN. PROSA: Inför helgen är vi glada över att få presentera ett utsnitt ur Ida Andersens kommande roman ”Älska på italienska”.

Littestraden: Ida Andersen ‒ ”Älska på italienska”

PROSA: Inför helgen är vi glada över att få presentera