Jesusporträtt sålt för 420 miljoner kronor

28 jan 2022
”Sorgernas man” har sålts på en auktion för över 420 miljoner kronor (foto: Vincent Yu/AP/TT)

BOTICELLI. En målning av den italienske renässansmästaren Sandro Botticelli har sålts på auktion för över 420 miljoner kronor. Målningen ”Sorgernas man” från tidigt 1500-tal visar en bunden Jesus med törnekrona på huvudet, omgiven av små änglar.

Köpesumman är dock blygsam i jämförelse med vad man betalade för en Botticellitavla som såldes för ett drygt år sedan, då ”Porträtt av en ung man som håller en medaljong” såldes för drygt 765 miljoner kronor. Det är den högsta summan hittills som ett verk av Botticelli har inbringat på en auktion.

TT Nyhetsbyrån

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

MUSIK OCH KONST. Ola Åstrand skriver, med utgångspunkt i ett postumt album med Ola Backström, om samband mellan musikskapande och konstutövning. Ola Backström var både musiker och konstnär. Förra året släppte skivbolaget Fanfar! skivan ”Gråton” med Backströms musik, mer än 20 år efter hans för tidiga bortgång. Här reflekterar konstnären och före detta musikern Ola Åstrand över det albumet. Men han tar också upp Ola Backströms kollega i bandet Stockholm Norra, Kalle Berggren, och dennes skapande, samt olika kopplingar mellan musik och konst.

Musik och konst i symbios

MUSIK OCH KONST. Ola Åstrand skriver, med utgångspunkt i ett
Utställning. Affischbild för utställningen på Galleri M med verk av Ingrid Forfang, Orion Righard och Pelle Ossler.

En rik och mångfasetterad utställning

UTSTÄLLNING. ”Tre konstnärer ger dig här upplevelser av bredd och