Fredrika skola blir Årets bokväckare

Nyheter.
Barnen på Fredrika skola firar. (Foto: Kulturrådet)

PRIS. Fredrika skola i Åsele kommun tilldelas utmärkelsen Årets bokväckare 2022.

Utmärkelsen delas ut för tredje året, och är en del av Kulturrådets Väck boken-satstning – ett läsfrämjande initiativ för skolor med inspiration från tidigare läsambassadören Ann-Marie Körling och hennes citat: ”En bok som ingen läser sover i sin ensamhet. I samma stund du öppnar boken är boken vaken och du som läser väcker innehållet till liv. Att läsa är en aktivitet.”

Barnen på Fredrika skola har inom Väck boken-projektet startat ett Instagramkonto, ordnat en bokhylla för väntande kunder i den lokala lanthallen och pizzerian, haft läsutmaningar, bokgympa och även lånat hem böcker till sina föräldrar

– Vi gick in i projektet med målsättningen att öka läslusten både hos våra elever samt hos alla andra människor runt om i bygden. Det sistnämnda för att vi vill förse våra elever med fler läsande förebilder, berättar Katarina Henriksson, lärare på Fredrika skola till Kulturrådet.

Anna Brynhildsen

Det senaste från Nyheter

0 0kr