“En hyllning till offren för Förintelsen”

20 maj 2022
“Det känns som att man står mitt i det själv, det har jag aldrig upplevt förut”, säger Tommy Ringart, ordförande för föreningen Förintelsens överlevande i Sverige, när han besöker ett av utställningens rum som visar bilder på fångar som ankommit till tågperrongen i förintelselägret Auschwitz-Birkenau. Ringarts mamma och pappa var fångar i Auschwitz och överlevde. (Foto: Johan Nilsson/TT)

ANTI-SEMITISM. Inte för så längesedan, och inte så långt härifrån.

Efter Madrid, New York och Kansas City stannar nu vandringsutställningen om förintelselägret Auschwitz till i Malmö.

Det är en hyllning till offren för Förintelsen, säger Luis Ferreiro, chef för utställningen.

Daniel Kihlström/TT

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

UTSTÄLLNING. Anne Edelstam rapporterar från Sven-Harrys konstmuseum. Där visas just nu en omfattande utställning med utgångspunkt i begreppet familj.

Mångfasetterad utställning om fenomenet familj

UTSTÄLLNING. Anne Edelstam rapporterar från Sven-Harrys konstmuseum. Där visas just
DDR. Nu startar vi artikelserien Veckans DDR. Jesper Nordström kommer att i en rad texter att blicka tillbaka och reflektera över den östtyska nation som grundades 1949 och upplöstes 1990.

Veckans DDR: Fenomenet Sahra Wagenknecht

DDR. Den här veckan skriver Jesper Nordström om den vänsterpopulistiska