De fortsätter att leda Unga Klara

18 maj 2021
Farnaz Arbabi och Gustav Deinoff. (Foto: Lars Pehrson/SvD/TT)

KONSTNÄRLIG LEDNING. Farnaz Arbabi och Gustav Deinoff fortsätter som konstnärliga ledare för Unga Klara i Stockholm. De båda har tackat ja till att leda teatern i ytterligare tre år.

“Unga Klara är en fantastisk teater. Här lever en gedigen historia parallellt med en kraftfull nutidsförankring och en modig framtidsvision. Det är en kollektiv plats där vi gemensamt skapar konstnärligt vassa och högkvalitativa föreställningar för barn, unga och vuxna”, säger de båda i ett pressmeddelande.

Arbabi och Deinoff har varit teaterns konstnärliga ledning sedan 2014.

TT Nyhetsbyrån

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

TEATER. Enel Melberg har med stor behållning sett dramatiseringen av Selma Lagerlöfs roman ”Liljecronas hem” på Västanå teater i Sunne.

Lysande dramatisering av Lagerlöfs ”Liljecronas hem”

TEATER. Enel Melberg har med stor behållning sett dramatiseringen av
OPERETT. ”I Caroline Genteles ”Läderlappen” blir festen inte en flykt från livet utan en spegling av det.” Det skriver Jonas Lindman efter att med stor behållning ha sett premiären på Confidencen i Solna.

Läderlappen – lyckad uppdatering av operett

 OPERETT. ”I Caroline Genteles ”Läderlappen” blir festen inte en flykt