Noterat: Ett medborgerligt nyårslöfte

21 dec 2021

ANVÄND DENNA! Noterat_vinjettbild_Opulens_noterat

FARLIG PASSIVITET. Vi som anser oss vara en del av det europeiska upplysningsprojektet, och därför ser med oro på en möjlig regering med starkt inslag av högerpopulism, måste ta konsekvenserna av denna insikt.

Det verkar inom den akademiska medelklassen finnas ett förakt för det politiska hantverket, man vill inte smutsa sina händer med något så torftigt och tarvligt. Åsikter om politik och politiska frågor har alla, men att sänka sig ner till att faktiskt agera vill man inte. Ännu fler uttalar sig vitt och brett, om såväl lokala som nationella politiska frågor, men avslöjar omedelbart att de inte har suttit i något kommunfullmäktige eller arbetat i någon socialnämnd. Gärna kommentera och sitta på läktaren, men aldrig någonsin deltaga i själva spelet.

De utmaningar vi står inför nästa år kräver mer. Alla som kan borde aktivt stödja något av de partier som inte tillhör högerkoalitionen. Var och en kan alltid bidraga med något. Vi får inte låta vår passivitet bana vägen för ett kulturfientligt och anti-humanistiskt maktövertagande. Håll upplysningens fana högt och delta med både kropp och själ för att värna den europeiska upplysningstraditionen och dess krav på tolerans och frihet!

Anders Kjellström

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

ESSÄ. Christopher Ali Thorén, doktor i utbildningsvetenskap, har skrivit en essä om islams plats i det nya mångkulturella landskap som präglas av både ökad rasism och att muslimer och muslimska uttryck blivit del av många svenskars vardag. Ett av verken i Nabila Abdul Fattahs utställning "Banats" (tjejer) som under våren 2026 visades på Kulturhuset Blå Stället i Angered, Göteborg. (Foto: Nabila Abdul Fattah)

Essä: Nya sätt att leva i mångkulturens Sverige

ESSÄ. Christopher Ali Thorén, doktor i utbildningsvetenskap, har skrivit en
POLITIK. Patrik Fridlund undersöker i den här essän vad populism ytterst vill, vad populism strävar efter och inte minst vilken grundläggande idé populismen arbetar utifrån.

Essä: Populism är en giftig idé

POLITIK. Patrik Fridlund undersöker i den här essän vad populism