Tomas Janzon bjuder på variationsrik jazz

24 aug 2026
TOMAS JANZON. Bo Bjelvehammar har lyssnat på Tomas Janzons nya album ”Jazz diary” och gillar variationsrikedomen.
Omslaget till Tomas Janzons aktuella album.

JAZZ. Bo Bjelvehammar har lyssnat på Tomas Janzons nya album ”Jazz diary” och gillar variationsrikedomen.

 

Jazz diary med Tomas Janzon
Changes Music

TOMAS JANZON. Bo Bjelvehammar har lyssnat på Tomas Janzons nya album ”Jazz diary” och gillar variationsrikedomen.Den New York-baserade gitarristen och kompositören Tomas Janzon arbetar på sitt nya album ”Jazz diary” med två skilda trior – med basisten Nedra Wheeler i båda, men skilda trumslagare i Tony Austin och Chuck McPherson. Tillsammans bjuder de på ett suveränt samspel, med både tradition och förnyelse.

Allt präglas av både oväntade förvandlingar och stor nyansrikedom.

Tomas Janzon arbetar med musik på ett eget sätt – från ett frö eller embryo arbetar han vidare i sitt komponerande som en praktik i vardagen. Små element växer till betydande större enheter och framåt de tidiga morgontimmarna har han en ny komposition. För revision, för bearbetning och för testning.

Det finns inget förutsägbart i Tomas Janzons skapande. Han är rik på variationer, stark i att fånga stämningar och känslor i landskap. Likt en bildkonstnär färglägger han i sjok för att förstärka en känsla eller en tonbild.

Det som föds och växer fram är en inbjudande rytmik.

Slutligen vill jag berömma albumets geniala design av Christoffer Drukker.

fotokonst, litteratur, konst, barnböcker, poesi, musik, jazz
BO BJELVEHAMMAR
bo.bjelvehammar@opulens.se

Följ/gilla oss

Annonser

TelegrafstationenBehrang Kianzad - Vad kostar ett liv?

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Olle Orrje. LYRIK. Per Erik Ljung redogör här för några av sina möten med den eminente poeten Olle Orrje. En jazzig poet som kan skriva vackert.

Olle Orrje ‒ poet med sinne för jazz och skönhet

LYRIK. Per Erik Ljung redogör här för några av sina
Lina Nyberg. AVANTJAZZ. ”Med lekfullhet och empati visar Lina Nyberg hur musiken kan ge oss nya upplevelser,” skriver Bo Bjelvehammar.AC

Lina Nyberg gör lekfull avantjazz

AVANTJAZZ. ”Med lekfullhet och empati visar Lina Nyberg hur musiken