Myhrelds marginalanteckningar: I hjärnstormen

26 mar 2021
Robert Myhreld_marginalanteckningar
Myhrelds marginalanteckningar. (Montage: C Altgård / Opulens. Grundbild från Pixabay.com)

KRIG. Robert Myhreld reflekterar över krig och populärkultur samt Ernst Jünger.

Tips: Robert Myhreld har också ett Instagramkonto som heter just marginalanteckningar.
Ernst Jünger.

I ett annat sammanhang skrev jag för något tag sedan om “I stålstormen” av Ernst Jünger. Jag menade att det är perverst och smaklöst att man gjort och gör krig till populärkultur. Varför? Det kräver egentligen ingen vidare förklaring. Jag tror inte våld i spel- och tv-sammanhang gör människor våldsammare och mer benägna att jaga varandra med hillebarder och granater. Och att grotta ned sig i människors öde på slagfält är förståeligt men samtidigt förkastligt.

Att jag nämnde Jüngers skildring/dagbok i detta sammanhang förstår jag emellertid inte. Antagligen var jag berusad på fulsprit, alternativt livet. En dagbok är en dagbok är en dagbok. Ett nyktert och, som jag förstår det, oförblommerat återgivande av kriget och vad det innebar i umbäranden och meningslöst lidande. Som “Okänd soldat”, som Peter Englunds ihopsamlade brev- och dagboksböcker från kriget.

Vidare: Autentiska dokument utgör ett fantastiskt undervisningsmaterial. Att inte färglägga historiska skeenden i undervisningen är närmast brottsligt.

Det slår mig under läsningen av “I stålstormen” att jag aldrig läst om så många projektiler av olika slag – karteschsplitter, annat splitter, kulor – som gått igenom ögon, nackar, pannor och öppnat upp skallben och blottlagt hjärnor för omvärlden att beskåda. Blod- och hjärnstänk över en radie på ungefär en halv kilometer. Slumpen, om det nu finns någon sådan, har sällan varit så uppenbar. Fel plats, fel tidpunkt, död.

Apropå populärkultur: Här har ni “Relaxing Rain with Distant Artillery w/Battle Aminence” . Utifall ni har svårt att sova eller behöver koncentrera er. Fungerar ypperligt kan jag berätta.

Lycka till och Forward!

Tips: Robert Myhreld har också ett Instagramkonto som heter just marginalanteckningar.
ANVÄND DENNA!
ROBERT MYHRELD
info@opulens.se

 

 

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Annonser

TelegrafstationenBehrang Kianzad - Vad kostar ett liv?

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Karolina Ramqvist skildrar kärlek som spårar ur ROMAN. Karolina Ramqvists ”Nattsäsong” är nominerad till Augustpriset för bästa skönlitterära bok 2026. Jonas Lindman har läst den och anser att det är en lyckad roman genom dess atmosfär och skildring av hur kärlek kan övergå i besatthet.

Karolina Ramqvist skildrar kärlek som spårar ur

ROMAN. Karolina Ramqvists ”Nattsäsong” är nominerad till Augustpriset för bästa

Stark tidsskildring från 30-talets Österlen

ROMAN. Bo Bjelvehammar har läst sjätte delen i Gaby Gummessons