Gripande amerikansk-indisk kärlekshistoria

28 apr 2021
Fatima Farheen Mirza. Foto: Gregg Richards.

FAMILJEROMAN. I det stora hela är det här en mycket välskriven, klassisk familjeroman, skriver Elisabeth Brännström, som läst romanen En plats för oss av Fatima Farheen Mirza.

En plats för oss
av Fatima Farheen Mirza
Översättare: Joakim Sundström
Förlag: Forum

En plats för oss av den indisk-amerikanska författaren Fatima Farheen Mirza inleds med ett bröllop. Det är läkaren Hadia som ska gifta sig och äktenskapet är inte arrangerat. Hadia har själv valt sin man, som hon mött på universitet, för att hon älskar honom och hennes muslimska medelklassföräldrar, som för många år sedan invandrat till USA från Indien, har accepterat hennes val mycket på grund av att hon är juvelen i familjens krona. Något som verkligen inte kan sägas om hennes bror, Amal, som efter tre års bortavaro kommer till bröllopet bara för att försvinna igen, då kontakten med hans uppväxt och hans inte särskilt fläckfria förflutna blir alldeles för traumatisk både för honom själv och för hans släkt och grannar.

ELISABETH BRÄNNSTRÖM
elisabeth.brannstrom@opulens.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Sinziana Ravini. ROMAN. Lis Lovén låter sig inte imponeras av Sinziana Ravinis roman ”Diagonalt begär” utan finner boken vara alltför ytfixerad och utstuderad.

Sinziana Ravini skriver alltför utstuderat

ROMAN. Lis Lovén låter sig inte imponeras av Sinziana Ravinis
THERESE BOHMAN. ”Kammakargatan” är en liten pärla till bok,” skriver Erik Bovin som läst Therese Bohmans aktuella kortroman. kortroman, svenskspråkig litteratur, prosa, Stockholmsskildring, romankonst, berättarkonst, roman,

En litterär pärla av Therese Bohman

PROSA. ”Kammakargatan” är en liten pärla till bok,” skriver Erik