Dagsvers av Samuel Andersson: “Kvalificerad”

27 maj 2026
Samuel Andersson har skrivit en dagsvers om Tidöregimens förslag att den som är nyanländ måste kvalificera sig till välfärden.
Bild: Opulens.

SATIR. Samuel Andersson har skrivit en dagsvers om Tidöregimens förslag att den som är nyanländ måste kvalificera sig till välfärden.

Kvalificerad

Bidrag och vård

får vi ta sen.

Frågan är hård

min lille vän:

Är du nu lönsam?

Har du ett svar?

Svarar du ja,

skötsam och gla’,

stannar du kvar.

Men är du trilsk,

eller för ilsk,

skrapas du bar.

Dagsvers, satir
SAMUEL ANDERSSON
info@opulens.se

 

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

POLITIK. I veckans krönika reder Lars Thulin ut vad M-fraserna ”hårt arbetande svenskar” och ”hårt arbetande människor” kan tänkas betyda.

Vad betyder moderata frasen ”hårt arbetande”?

POLITIK. I veckans krönika reder Lars Thulin ut vad M-fraserna
Ensamvarg. Dagsvers.

”Ensamvarg” – dagsvers av Samuel Andersson

SATIR. Samuel Andersson har skrivit en dagsvers med anledning av