Från Horace till Bowie – kändisroller vi minns

18 jun 2022
Camilla Läckberg tar regi av Ruben Östlund under inspelningen av ”Triangle of sadness” (foto: Björn Larsson Rosvall/TT)

När Horace Engdahl gör entré som sig själv i nya säsongen av ”Kärlek och anarki” är det visserligen kittlande, men inte nytt. Traditionen av kändisinhopp i tv-serier och film är lång – här är fem av de mest överraskande.

Fakta: Fler överraskande kändisinhopp

Den extremt långa raden av kändisar i tv-serien ”Entourage” (från Kanye West, via Eminem till Martin Scorsese).

Keith Richards som pirat i ”Pirates of the Caribbean: World’s end”.

Ingmar Bergman som spelar pushig pressfotograf i ”Scener ur ett äktenskap” (röstroll).

Carrie i ”Sex and the city” möter i tredje säsongen en obehaglig version av Matthew McConaughey.

Rihanna spelar sig själv i Seth Rogens ”This is the end”

Ariana Grande sjunger ledmotivet i ”Don’t look up” och dyker upp som sig själv i serien.

David Bowie i ”Zoolander” (2001):

Kändisfaktorn var skyhög när David Bowie dök upp som domare i tävlingen mellan de hjärncellsbefriade supermodellerna Zoolander och Hansel i kultkomedin ”Zoolander”.

Men matchningen var minst sagt ojämn. Utseende- och stilmässigt utklassade världsstjärnan både Ben Stiller (Zoolander) och Owen Wilson (Hansel) på catwalken.

.Camilla Läckberg och Alex Schulman i ”Triangle of sadness” (2022):

När Ruben Östlund kallar ställer sig kändisarna på rad. I Guldpalmsvinnaren ”Triangle of sadness” låter han Camilla Läckberg läxa upp Alex och Amanda Schulman för att de satt sig på fel platser vid en modevisning.

Läckberg är en A-kändis i det här sammanhanget – Schulmans not so much, antyder Östlund.

.Donald Trump i ”Ensam hemma 2” (1992):

Det påstås att han tvingade sig till en roll i filmen och i efterhand har en kampanj stöttad av huvudrollsinnehavaren Macaulay Culkin krävt att Donald Trump ska strykas permanent från ”Ensam hemma 2 – vilse i New York”.

Än så länge går det dock att se den korta scen där Trump – på den tiden mest känd som fastighetsmagnat – visar lille Kevin McCallister till rätta på Plaza Hotel.

.Neil Patrick Harris i ”Harold and Kumar go to White Castle” (2014):

Den före detta barnstjärnan Neil Patrick Harris var inte med i många scener i filmen – men det är skådespelarens insats som osympatisk, påtänd, straight version av sig själv alla minns efteråt.

När Harold och Kumar vill äta burgare på White Castle tjatar NPH på om att de ska gå på strippklubb i stället och sabbar sedan duons bil genom att ha samlag i baksätet.

Alanis Morissette i ”Dogma” (1999):

I Kevin Smiths satir över katolicismen försöker två fallna änglar (spelade av Ben Affleck och Matt Damon) hitta en väg tillbaka till himmelriket och därmed motbevisa idén om Guds ofelbarhet. Något som skulle utplåna all existens.

När slutet närmar sig dyker faktiskt självaste Gud upp, men i form av 1990-talets indiedrottning Alanis Morissette, som skriker så högt att Ben Afflecks skalle exploderar.

Fakta: Fler överraskande kändisinhopp

Den extremt långa raden av kändisar i tv-serien ”Entourage” (från Kanye West, via Eminem till Martin Scorsese).

Keith Richards som pirat i ”Pirates of the Caribbean: World’s end”.

Ingmar Bergman som spelar pushig pressfotograf i ”Scener ur ett äktenskap” (röstroll).

Carrie i ”Sex and the city” möter i tredje säsongen en obehaglig version av Matthew McConaughey.

Rihanna spelar sig själv i Seth Rogens ”This is the end”

Ariana Grande sjunger ledmotivet i ”Don’t look up” och dyker upp som sig själv i serien.

Sara Ullberg/TT
Kristoffer Viita/TT

 

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

USA. I veckans krönika skriver Lars Thulin om paradoxen i att både älska och hata USA. Ytterst handlar det om hur Trump håller på att förvandla landet till en bananrepublik. politik, USA, amerikansk politik, Trump, bananrepublik, Lars Thulin

Vad håller på att ske med USA?

POLITIK. I veckans krönika skriver Lars Thulin om paradoxen i
TV-SERIE. Ulf Cronquist har sett tv-serien ”So long, Marianne” på SVT Play. Den skildrar kärlekshistorien mellan Leonard Cohen och Marianne Ihlen. Cronquist ger den fyra Hallelujahs av fem möjliga. tv-serie, spelfilm, Grekland, Hydra, musik, biografier, Ulf Cronquist

Sevärt om Leonard Cohen och Marianne Ihlen

TV-SERIE. Ulf Cronquist har sett tv-serien ”So long, Marianne” på