Stort tryck på stöd till konsertverksamhet

5 maj 2022
Jens Lekman är en av dem som får stöd av Kulturrådet. (Foto: Claudio Bresciani / TT)

IVRIGHET. Söktrycket är högt när Kulturrådet nu delar ut projektbidrag till konsertverksamhet, i efterdyningarna av coronapandemin. Sammanlagt får 91 aktörer dela på 7,9 miljoner.

”Det höga söktrycket tyder på att det finns förutsättningar för en efterlängtad återstart inom musiklivet efter pandemin. Förhoppningsvis lockar konserterna mycket publik också”, säger Jakob Eknor, handläggare på Kulturrådet i ett pressmeddelande.

Bidraget är tänkt att leda till ett varierat konsertutbud i hela landet, och även möjliggöra utlandskonserter för svenska musikgrupper. 19 län finns representerade bland sökningarna. Bland de beviljade bidragen syns bland andra Alternativfesten i Sandviken, Svensk blåsmusikfestival i Linköping och Jens Lekman, som ska spela med lokala ungdomsorkestrar i USA.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

MUSIK. ”Musiken är en välsignad tröst. Alltid. Vad man än går igenom så finns den där som en konstant airbag med vidunderliga toner,” skriver Gussy Löwenhielm. Han bjuder också på en spellista.

Gussy: ”Ledmotiv”

MUSIK. ”Musiken är en välsignad tröst. Alltid. Vad man än
KONSERT. Rikard Rehnbergh har med stor behållning sett Elin Teilus med band framföra konsertföreställningen "Ovaddo" (samiskt ord för mirakel) i Östersund. musik, samisk kultur, Sápmi, konsert, konsertföreställning, jojk, scenshow

Musik möter samisk magi i Elin Teilus scenshow

KONSERT. Rikard Rehnbergh har med stor behållning sett Elin Teilus