Ny poesipamflett av Alexandra Sundqvist

2 maj 2022
Alexandra Sundqvist (Bild: Wikipedia)

POESI. Pamflett förlag publicerar en åttonde poesipamflett. Det är förlagets åttonde publikation och är skriven av Alexandra Sundqvist.

Verket har titeln Förlora & Fauna. ”I Förlora & fauna är växtligheten en fond, faunan en spegel och förlusten ett faktum. Alexandra Sundqvist porträtterar ett vågspel mellan det inre och det yttre, i takt med vardagens konstanter och tidens förgänglighet”, skriver förlaget i ett pressmeddelande.

Pamflett förlag startade 2021 och ger varannan månad ut poesi i pamflettform. Bland tidigare publicerade poeter finns bland andra Mara Lee, Erik Lindman Mata och Lina Rydén Reynols.

Anna Brynhildsen

 

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LITTESTRADEN. LYRIK. I veckans utgåva av Littestraden presenterar vi återigen dikter av Sawsan Alchaar.

Littestraden: Dikter av Sawsan Alchaar

LYRIK. I veckans utgåva av Littestraden presenterar vi återigen dikter
”Ulrika Nielsen skriver insiktsfullt, grundligt och inspirerat.” Så lyder Thomas Almqvists omdöme om diktboken ”Corpus & Animus”. En bok han därtill beskriver som ytterst personlig.

Ulrika Nielsen skriver insiktsfullt och inspirerat

LYRIK. ”Ulrika Nielsen skriver insiktsfullt, grundligt och inspirerat.” Så lyder