Välskriven roman om vägval i livet

8 apr 2022
Joakim Zander. (Foto: Viktor Fremling)

UTANFÖR LAGEN. Elisabeth Brännström har läst Ett ärligt liv av Joakim Zander.  Hon konstaterar att det är mycket läsvärd spänningsroman om lögn och sanning samt lusten att leva utanför lagen.

Ett ärligt liv av Joakim Zander
Wahlström & Widstrand

I prologen till Joakim Zanders nya spänningsroman Ett ärligt liv sitter en ung, nervös, men ändå samlad, författare framför ett fullsatt auditorium på ett kulturcentrum i Hamburg. Mittemot honom sitter en intervjuare från Der Spiegel, väl påläst och beväpnad till tänderna med svåra frågor. Boken som ska diskuteras är författarens omtalade debutroman, en berättelse som bygger på en rad märkliga brott med trolig anarkistanknytning som utförts i Sverige några år tidigare, och det är snarare en debatt om lögn, sanning och moral än en diskussion om språk och litterär gestaltning som väntar författaren under kvällen. Frågorna är inte lätta att besvara och den svåraste frågan, den som alla i publiken vill veta svaret på, ställs sist som en helt självklar final på kvällens diskussion: Hur mycket av det som skrivits är sant och hur mycket är egentligen självupplevt?

ELISABETH BRÄNNSTRÖM
elisabeth.brannstrom@opulens.se

 

 

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

LISE TREMBLAY. ”Trots, eller kanske tack vare, Lise Tremblays korta prosa är ”Judiths syster” en stor roman,” skriver Carolina Thelin. berättare, berättarkonst, fransk-kanadensisk litteratur, Lise Tremblay, personskildringar, prosa, prosakonst, franskspråkig litteratur,

Stor roman i litet format av Lise Tremblay

ROMAN. ”Trots, eller kanske tack vare, Lise Tremblays korta prosa
PER FAXNELD. ROMAN. Elisabeth Brännström har läst ”Tre varv motsols” av Per Faxneld. Hon konstaterar att det är en välskriven och berikande historisk spänningsroman om svartkonst, folktro och inre smärta.

Stark roman av Faxneld om ockultism och smärta

ROMAN. Elisabeth Brännström har läst ”Tre varv motsols” av Per