Han tilldelas Aniara-priset

30 aug 2021
Thomas Tidholm tilldelas Aniara-priset. (Foto: Jessica Gow)

PRISTAGARE. Aniarapriset går i år till den mångsysslande författaren, poeten, dramatikern och översättaren Thomas Tidholm för dennes samlade produktion.

Han debuterade med diktsamlingen “Försök att se” 1966 och har sedan dess givit ut ett tjugotal diktsamlingar, ett trettiotal barnböcker, romaner, musik och fotoböcker.

Ur juryns motivering: “Hans röst är egen, lätt igenkännbar. Rösten bär värme, tvivel och uppgivenhet, civilisationskritik och protest mot människans dumhet. Han berättar likt Harry Martinson om orättvisor, den lilla människans värdighet och en alltmer förtvivlad omsorg om skog och natur.”

Priset delas ut i november och består av en skulptur samt en prissumma på 50 000 kronor. Aniarapriset instiftades 1974 och delas årligen ut av Svensk biblioteksförening.

TT Nyhetsbyrån

Följ/gilla oss

Annonser

TelegrafstationenBehrang Kianzad - Vad kostar ett liv?

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Olle Orrje. LYRIK. Per Erik Ljung redogör här för några av sina möten med den eminente poeten Olle Orrje. En jazzig poet som kan skriva vackert.

Olle Orrje ‒ poet med sinne för jazz och skönhet

LYRIK. Per Erik Ljung redogör här för några av sina
Marian Bednarek. LYRIK. I Littestraden har vi denna vecka nöjet att presentera sex dikter av den polske poeten, regissören och konstnären Marian Bednarek.

Littestraden: 6 dikter av Marian Bednarek

LYRIK. I Littestraden har vi denna vecka nöjet att presentera