Sluta med sugrör av plast så blir allt bra igen

17 dec 2019
Collage: C Altgård / Opulens. Bildkälla: Pixabay.com.

KLIMATET. Christian Wåhlander begrundar klimatkrisen och funderar på hur den stora katastrofen ska kunna undvikas.

 

Allmänhetens medvetande börjar så sakteliga väckas – om att en klimatkatastrof har slagit klorna i planeten. Många tycks tro att det är Greta Thunberg själv som kommit på hur illa allt är ställt, men insikten om växthuseffekt och klimatförändringar var inte ny ens för flera decennier sen. Det är inte sådär jättesvårt att räkna ut att ständig förbränning av organiska material som kol, petroleum och naturgas påverkar kolcykeln, vilket i sin tur påverkar atmosfärens sammansättning.

 

CHRISTIAN WÅHLANDER
christian.wahlander@opulens.se

Christian Wåhlander, dataprogrammerare till yrket, har bland annat skrivit artiklar om liv, politik och kultur i Second Opinion och City, placerat sig i novell- och teatermanustävlingar, och drivit ett stort internetprojekt om skrivande som genom åren drog till sig en miljon besökare. En av hans pjäser, Dödsbädden, har spelats på Värmlandsteatern.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

STATSMINISTERN. Lars Thulin ägnar veckans krönika åt en kritisk genomgång av Ulf Kristerssons svaga insats som statsminister. ”Om Tidöpartierna vinner valet kommer Jimmie Åkesson fortsätta som statsminister – oavsett titeln på hans visitkort. Ulf Kristersson kommer fortsätta som tyst och hunsad knähund – oavsett titeln på hans visitkort.”

Sämsta statsministerns stora svek

POLITIK. Lars Thulin ägnar veckans krönika åt en kritisk genomgång
GRAMSCI. POLITIK. Stellan Lindqvist skriver om den världspolitiska utveckling som innebär att den marxistiske filosofen Antonio Gramsci åter är aktuell.

Därför är Gramsci åter aktuell

POLITIK. Stellan Lindqvist skriver om den världspolitiska utveckling som innebär