OPULENS-TV: När tro blir sanning

30 jan 2017
    

FUNDAMENTALISM. ”När moralen blir singularis – när den blir en sanning – då har man frambringat ett vi och dom. Och till slut kastar man stenen mot den som inte har den sanna tron. Tro är tro, och inget annat än tro.”

Film: Mattias Flyckt

Text: Melker Garay

Inläst av: Torsten Wahlund

Musik: Kai Engel

Alla inlägg av Melker Garay

 

Melker Garay är författare och bildkonstnär. Han är född i Chile, kom till Sverige som fyraåring och bor idag i Norrköping. Hans skönlitteratur kretsar kring existentiella och filosofiska frågor.

Mer om författaren Melker Garay:
www.garay.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

BOK. ”Fantasin är ursprunget till all kunskap och samtidigt är fantasin själva kärnan i existensen. Det ena ger det andra. Detta är en bok att sluka!” Det skriver Carsten Palmer Schale som läst ”Människan är ett mirakel” av Ulf Danielsson och Björn Ranelid.

En bok att uppslukas av – om livets stora frågor

BOK. ”Fantasin är ursprunget till all kunskap och samtidigt är
TEKNIK. Nette Wermeld Enström har läst Christopher Jonssons debutbok ”Tankar om att överleva tiden” och konstaterar att den är en välkommen översiktsguide till den banbrytande tekniken och dess utmaningar. AI, DNA, teknik, teknologi, filosofi, Martin Hägglund, facklitteratur,

Läsvärt om vår tids banbrytande teknik

TEKNIK. Nette Wermeld Enström har läst Christopher Jonssons debutbok ”Tankar