”Gift vid första ögonkastet” blottar tristessen

26 jun 2023
Vinjettbilden till SVT:s reality-serie "Gift vid första ögonkastet".
Vinjettbilden till SVT:s reality-serie ”Gift vid första ögonkastet”.

DOKUSÅPA. ”Det här är, helt enkelt, framtiden. Vi är alla lika banala, alla lika lättmanipulerade,” skriver Charlotte Wiberg efter att ha sett SVT:s kontroversiella dokusåpa ”Gift vid första ögonkastet”.   

Jag vägrade länge, mycket länge se Gift vid första ögonkastet. Det är ju ett helt sjukt program. Idén är befängd, inte bara lite härligt crazy utan genuint skrämmande. Att det finns professionella psykologer och terapeuter som är beredda att arbeta med det är otäckt, att det finns människor som ställer upp och vill medverka i programmet är tragiskt, och att så många tittar på det att Twitterflödet bågnar av kommentarer till det bevisar bara ännu en gång – liksom när det en gång gällde Robinson och en annan gång Big Brother – att begrepp som värdighet och integritet i dag framstår som närmast löjliga, helt tomma på mening.

CHARLOTTE WIBERG
CHARLOTTE WIBERG
charlotte.wiberg@opulens.se

   

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

PUBLIC SERVICE. I veckans krönika skriver Lars Thulin om hur SVT undviker att ställa frågor som kan misshaga Tidöpartierna.  Tidölaget, SD, SVT, public service, journalistik, högerpolitik,

SVT börjar bli självutplånande ‒ sviker tittarna

PUBLIC SERVICE. I veckans krönika skriver Lars Thulin om hur
FILM. Genom bristande engagemang har kulturminister Parisa Liljestrand förlorat ännu mer av ett redan lågt förtroende i filmbranschen. Det rapporterar Ulf Bjereld från Göteborgs filmfestival. Göteborgs filmfestival, Svenska filminstitutet, Parisa Liljestrand, kulturminister, filmpolitik, svensk film,

Kulturministerns fruktansvärda frånvaro

FILMPOLITIK. Genom bristande engagemang har kulturminister Parisa Liljestrand förlorat ännu