Liljevalchs öppnar coronasäkrad Vårsalong

15 maj 2021
Årets Vårsalong på Liljevalchs konsthall kan äntligen öppnas för allmänheten. Chefen för Liljevalchs, Mårten Castenfors, betraktar på bilden en träskulptur av Klara Isling, Chrisse Kuisma Karlsson och Espen Hansen. (Foto: Anders Wiklund/TT)

VERNISSAGE. Konsthallen Liljevalchs i Stockholm har haft stängt sedan den 1 november, men nu slår man åter upp portarna och gör det möjligt för publiken att ta del av årets Vårsalong.

“Det är underbart att vi äntligen får öppna! Vi siktar på att försiktigt sjösätta Vårsalongen den 21 maj och följer givetvis Folkhälsomyndighetens och Stockholms stads riktlinjer”, säger Liljevalchs chef Mårten Castenfors i ett pressmeddelande.

Enligt det gällande regelverket för museer och konsthallar ger Liljevalchs besöksyta möjlighet för 100 personer i lokalerna samtidigt. Biljetter kan inledningsvis förköpas på nätet.

Vårsalongen 2021 visas till och med den 22 augusti.

TT Nyhetsbyrån

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Elsa Beskows underbara bilder UTSTÄLLNING. Anne Edelstam har varit på Thielska galleriet och med stor behållning tagit del av Elsa Beskows bildvärld.

Thielska visar Elsa Beskows underbara bilder

UTSTÄLLNING. Anne Edelstam har varit på Thielska galleriet och med
ULF EKLUND. Under den pågående Konstrundan i Nordvästra Skåne är Ulf Eklund en av de deltagande konstnärerna. Jesper Nordström fascineras av ett konstnärskap som kombinerar en kärv blick med värme.

Ulf Eklund kombinerar kärvhet med värme

KONSTRUNDA. Under den pågående Konstrundan i Nordvästra Skåne är Ulf