Josef Fares spel “It takes two” blir film

2 feb 2022
Josef Fares är numera i spelbranschen (foto: Karin Wesslén / TT)

DATASPEL. Josef Fares prisbelönta spel “It takes two” ska filmatiseras, skriver Variety.

Den tidigare filmregissören, känd för bland annat genombrottsfilmen “Jalla, jalla” och “Kopps”, har tagit klivet över till spelbranschen och grundat företaget Hazelight Studios.

“It takes two” handlar om ett par som förvandlas till dockor och ska försöka lappa ihop sitt förhållande med hjälp av en psykolog.

Bolaget Dj2 Entertainment ska utveckla spelets premiss till en film och manusförfattarna till “Sonic the hedgehog”, Pat Casey och Josh Miller, är knutna till projektet.

Det var så roligt att skapa världen och berättelsen i “It takes two”. Det är en stark intrig med många galna spelfigurer och har stor potential att bli en bra film eller tv-serie, säger Josef Fares i ett uttalande till Variety.

TT Nyhetsbyrån

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Sevärda havsäventyr på bio – ”The Odyssey” och ”Vaiana” - FILM. Ingela Brovik skriver om havsäventyr på bio sommaren 2026. Det rör sig om storfilmen ”The Odyssey” och nyfilmatiseringen ”Vaiana”.

Sevärda havsäventyr på bio – ”The Odyssey” och ”Vaiana”

FILM. Ingela Brovik skriver om havsäventyr på bio sommaren 2026.
FILM. Ingela Brovik rapporterar om en filmflopp från Hollywood och tipsar om några sevärda dokumentärfilmer.

Film på bio: Svag sci-fi och sevärda dokumentärer

FILM. Ingela Brovik rapporterar om en filmflopp från Hollywood och