Sommarläsning: ”Din tid kommer” av Carl-Johan Vallgren

8 jul 2024
Sommarläsning, Carl-Johan Vallgren, boktips, lästips,
Omslaget till Carl-Johan Vallgrens roman.

BOKTIPS. Elisabeth Brännström kommer här med ett boktips när det gäller sommarläsning. ”’Din tid kommer’ av Carl-Johan Vallgren är en utmärkt välskriven roman om kärlek, sorg och saknad och om jakten på en ovanligt störd gärningsman,” skriver hon.

Din tid kommer: Roman om ett brott av Carl-Johan Vallgren
Albert Bonniers förlag

En ovanligt kylig majdag 1993 hittas en död flicka i ett vattendrag på gränsen mellan Halland och Småland. Flickans huvud är rakat, hon är mycket mager och det finns tecken på att hon varit inspärrad. I övrigt finns det inga spår som visar på flickans identitet och de poliser som tilldelats fallet, kommissarie Björling och Johanna från Rikskrim i Stockholm, har en krånglig utredning framför sig.

Båda har också egna problem att handskas med. Björlings fru har nyligen avlidit i cancer och Johanna bär med sig svåra minnen från uppväxten i Falkenberg där hon nu ska arbeta med mordutredningen. Björling som sörjer sin fru omåttligt ser och hör henne nästan överallt och extra tydlig blir hennes skepnad när deras tonårsdotter, Malin, plötsligt försvinner spårlöst under en campingtur med sin pojkvän.

Sökandet efter Malin blir både plågsamt och långdraget, men man börjar sakta men säkert inse att Malins försvinnande och mordet på den unga flickan verkar hänga ihop.

Trådarna sträcker sig bakåt i tiden och de listigt utplacerade fall-groparna och laddade djurfällorna man hittar djupt inne i skogen pekar på att en sadistisk djurplågare, som inte heller tvekar att ge sig på människor, gömmer sig inne bland träden och snåren.

Din tid kommer av Carl-Johan Vallgren är en utmärkt välskriven roman om kärlek, sorg och saknad och om jakten på en ovanligt störd gärningsman. Mördarens grymhet mot både människor och djur lyfts fram och sätts i kontrast till den smärtsamt starka kärlek Björling hyser till sin döda fru och sin försvunna dotter.

Carl-Johan Vallgrens fint nyanserade prosa medverkar också till att göra Din tid kommer extra väl värd att läsa utöver den spännande handlingen och det känslomässiga djupet. En bladvändare som är lätt att läsa, men svår att glömma bort.        

ELISABETH BRÄNNSTRÖM
elisabeth.brannstrom@opulens.se

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Eiríkur Örn Norðdahl. ”’Naturlagarna’ är definitivt Eiríkur Örn Norðdahls bästa roman hittills. Han är en mycket skicklig stilist, vars språk är mycket uttrycksfullt,” skriver Thomas Almqvist som läst den isländske författarens överdådiga berättelse. berättarkonst, Eirikur Örn Norddahl, Island, isländsk litteratur, prosa, roman

Eiríkur Örn Norðdahl på strålande berättarhumör

ROMAN. ”’Naturlagarna’ är definitivt Eiríkur Örn Norðdahls bästa roman hittills.
ESSÄ. I dag kan vi presentera en essä av Per Erik Ljung om författaren Tage Aurell, en av 40-talets litterära idoler. Vilhelm Ekelund, Tage Aurell, litterära klasssiker, berättarkonst, prosakonst, litteraturvetenskap, litteraturhistoria, svenskspråkig litteratur, Per Erik Ljung,

Tage Aurell och cyklarna från Cagnes-sur-mer

ESSÄ.  Nu kan vi presentera en essä av Per Erik