SD:s syn på konst liknar nazisternas

14 sep 2023
Affisch för utställningen "Entartete Kunst" i Berlin, 1938.
Affisch för utställningen ”Entartete Kunst” i Berlin, 1938.

I FAROZONEN. ”I Nazityskland handlade det om ’degenererad’ konst men hos SD är det i stället ’provocerande’ konst som ligger i farozonen. Det rör sig således i båda fallen om att det som är modernt och tankeväckande anses vara fel,” skriver Ida Thunström.

IDA THUNSTRÖM

ida.thunstrom@opulens.se

Ida Thunström är konstnär. Vid sidan av sitt konstnärskap har hon regelbundet varit aktiv som konst- och litteraturrecensent och publicerat konstrelaterade texter för olika tidningar, främst kulturmagasin. Ida kommer ursprungligen från Stockholm och är verksam både inom och utanför Sverige.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

EBBA. Sofia Thoresdotter har skrivit en dagsvers om KD:s Ebba Busch som nyligen skickade en videohälsning till SD:s landsdagar. Tidölaget, Dagsvers, Samuel Andersson, dikter, satir, underskruvat, KD, Ebba Busch, SD

Dagsvers om Ebba Busch och den kristna etiken

SATIR. Sofia Thoresdotter har skrivit en dagsvers om KD:s Ebba
Kristersson. SATIR. Samuel Andersson har skrivit en dagsvers angående hur uppenbart det är att Ulf Kristersson har tappat kontrollen över SD-samarbetet genom sin närvaro på SD:s landsdagar.

Dagsvers: ”Kristersson i kenneln”

SATIR. Samuel Andersson har skrivit en dagsvers angående hur uppenbart