
JAZZ/POESI. Den här veckan bjuder Littestraden på ett möte mellan jazz och poesi. Det rör sig om ”Som havet” med musik av Terese Lien Evenstad och text av Emma Axberg.
Terese Lien Evenstad är jazzviolinist, kompositör och bandledare, bosatt i Göteborg. Hennes kompositioner hämtar inspiration från filmmusik och folkmusik. Den 12 mars släppte hon singeln ”Som havet” tillsammans med poeten, scenkonstnären och skribenten Emma Axberg – ett konstnärligt möte mellan jazz och poesi. Axbergs texter uppstår ofta i gränslandet mellan poesi, performance och improvisation. Sedan 2024 är hon ordförande i föreningen Göteborgs Poetry Slam.
Så här beskriver Evenstad själv ”Som havet”: ”Den växte fram ur sorgen efter att jag förlorade min mamma i cancer 2023. I kompositionsprocessen återkom bilden av vågor som rullar in över stranden – tunga och långsamma, som andetag. Havet blev en metafor för livets rörelse: ibland storm, ibland stillhet. När jag delade berättelsen bakom musiken med Emma inspirerades hon till att skriva en dikt som nu vävts samman med kompositionen. Resultatet är ett lågmält men intensivt verk där ord och musik bär varandra.”
CAROLINA THELIN
I varje början bor ett slut
Böljande genom blodet
Den andra halvan av ordet
Du aldrig sa innan det var
För sent, för tidigt
För när tiden tycks ur led
Och ord som hopp och fred
Förlorade i förtvivlans djup
När hjärtats sorg dränker alla ljud
Vet att varenda våg i varenda hav
I hela vår världs historia
Har fått ge efter för bränningens krav
Planat ut till memoria
Till blank yta för himlen att spegla sig i
När ovädret dragit förbi
För varenda storm
Får så småningom slut på regn
Och varenda dörr som öppnas
Kommer en dag lämnas stängd
För i varje början bor ett slut
Och varje slut ger plats för att börja
Glädjas, älska, sakna, sörja
Så ska vi i hela våra liv, liksom havet
Bölja, bölja, bölja

info@opulens.se


