Katy Perry gör podd om Elizabeth Taylor

31 mar 2022
Elizabeth Taylor och Katy Perry (foto: AP/TT)

INFLUENCER. Katy Perry gör en 10 avsnitt lång podcast om filmikonen Elizabeth Taylor. Enligt ett pressmeddelande som Billboard tagit del av driver podden ”Elizabeth 1” tesen att Taylor var den allra första influeraren.

”Jag har alltid känt ett släktskap med henne. Jag inspireras av hennes djärva aktivism, hennes bossiga sätt att göra affärer och att hon älskade utan att be om ursäkt”, säger Perry i pressmeddelandet.

Podden görs i samarbete med House of Taylor som förvaltar skådespelarens varumärke och eftermäle.

Elizabeth Taylor avled 2011.

TT Nyhetsbyrån

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Djupare borrning

PODD. Sedan Steve Sem Sandberg besökte Dinter utan filter

Jag var inte mördare

PODD. Sommaren är över och nu kommer hösten. Litteraturpodden