Bonnierpris till Suzanne Osten

28 mar 2022
Suzanne Osten (foto: Stefan Jerrevång/TT)

PRISAD. Stiftelsen Eva Bonniers 70-årsfonds stipendium för 2022 går till regissören och författaren Suzanne Osten för “Vem tror hon att hon är, Suzanne Osten? En självbiografi i tre akter”.

Osten får priset för att hon i biografin “fogar samman liv och verk och synliggör kvinnorna och barnen som ett bärande tema i en många gånger påtagligt manlig värld”, som en del av motiveringen lyder.

Priset är på 50 000 kronor och delas ut i Stockholm i april. Då får även 2020 och 2021 års vinnare, författarna Ulrika Knutson, Per Wirtén samt författaren och kulturjournalisten Anneli Jordahl sina priser.

Stiftelsen stödjer berättande om i första hand kvinnor och den kvinnliga erfarenheten i dåtid och nutid.

TT Nyhetsbyrån

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Bibliotekarie prisas av Pascal Engman

PRISAD. Bibliotekarien Eva Holmström i Söråker utses till Årets läsfrämjare

Helgporträttet: “Kärlek är stora saker”

Artisten Sofia Jannok släppte nyligen ett nytt album där hennes