Svensk festival firar med norskt gästspel

19 mar 2022
Johann Sebastian Bach firas varje år den 21 mars med Early Music Festival (foto: Eckehard Schulz/AP/TT)

TIDIG MUSIK. Det svenska musikinitiativet Early Music Day fyller tio år den 21 mars. Det firas med en konsert i Tyska kyrkan i Stockholm med bland annat norsk-internationella Orkester Nord.

Musikfestivalen Early Day Music är nordens största event för barock-, renässans- och medeltidsmusik och firas varje år den 21 mars på Johann Sebastian Bachs födelsedag. Festivalen har också spridit sig till andra länder i Europa, USA och Asien med syftet att uppmärksamma barocken.

Konserten direktsänds av Sveriges Radio.

TT Nyhetsbyrån

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Way Out West 2026 avslutades i helgen. Här kommer Lena Torquato Lidéns personliga rapport från musikfestivalen i Göteborg.

Way Out West 2026 ‒ en stor publiksuccé

MUSIKFESTIVAL. Way Out West 2026 avslutades den gångna helgen. Här
Ibodies. PERFORMANCE. Lena Torquato Lidén skrev i tisdags om performancefestivalen Radix i Göteborg. Här följer hennes recension av Ibodies föreställning ”Democracy”.

Ibodies utforskar moraliska gränser

 PERFORMANCE. Lena Torquato Lidén skrev i tisdags om performancefestivalen Radix