Kreml-chef fick jobb på Kungliga Operan

9 mar 2022
”Det är konstigt att nu stå med helt ny kunskap. Och det känns obehagligt att vi haft det här samarbetet”, säger operachefen Birgitta Svendén om den ryske regissören Sergej Novikov (foto: Henrik Montgomery/TT)

NATIONALSCEN. Kungliga Operans uppsättning av ”Jolanta” i höstas var ett samarbete med Moskva. Regissören, Sergej Novikov, kom direkt från Kreml där han jobbar inom presidentapparaten och har gjort en spikrak karriär i Putins Ryssland.

Han har bland annat varit kommunikationsdirektör på atomenergijätten Rosatom men har också haft ett omvittnat kulturintresse, skriver Svenska Dagbladet.

TT Nyhetsbyrån

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

DOKUMENTÄRFILM. Ingela Brovik har sett dokumentärfilmen ”Mr Nobody against Putin” och konstaterar att det är en av årets viktigaste filmer.

Dokumentärfilm avslöjar vad som pågår i ryska skolor

DOKUMENTÄRFILM. Ingela Brovik har sett dokumentärfilmen ”Mr Nobody against Putin”
Thybergaffären. I veckans krönika kommenterar Lars Thulin Thyberg-affären. Han konstaterar att den väcker många frågor, men försöker ändå dra ett par slutsatser. Thyberg-affären, regeringen, Ryssland, spionage, påverkansoperation, dick-pics, politik,

Thyberg-affären väcker många frågor

POLITIK. I veckans krönika kommenterar Lars Thulin Thyberg-affären. Han konstaterar