Uppsala satsar på poddteater

22 jun 2021
I sommar kan teaterpubliken lyssna på pjäser från Uppsala stadsteater i lurarna. Arkivbild. (Foto: Stina Stjernkvist/TT)

PODD. Uppsala stadsteater satsar på teater i podcastformat. Sju dramatiker har bjudits in till att specialskriva kortpjäser, som nu har spelats in.

För regin står Lucas Krüger och Mathilda von Essen.

“När jag insåg att vi inte skulle kunna öppna för publik under våren så föddes idén om att skapa en ny form av radioteater. Att mitt under krisen kunna beställa sju nya pjäser av författare och dramatiker på kort varsel och få så unikt material tillbaka, att Mathilda och Lucas med hjälp av teknik och ensemble satt ihop sju helt olika upplevelser är fantastiskt”, säger teaterns vd Petra Brylander i ett pressmeddelande.

Poddpjäserna är “Kjell-Åke och lövblåsen” av Alma Lindé, “I väntan på besked” av Talajeh Nasiri, “Instagram för blinda” av Amanda Svensson, “Fontänen” av Amar Jasarevic, “Apelsinträdet” av Lovisa T Onnermark, “ASMR” av Daniel Karlsson och “Den sista festen” av Alma Kirlic.

Den första pjäsen har premiär i dag, den 22 juni.

TT Nyhetsbyrån

Följ/gilla oss

Annonser

TelegrafstationenBehrang Kianzad - Vad kostar ett liv?

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

TEATER. Rikard Rehnbergh reflekterar över trenden dramatisering av befintlig text. Han har sett två aktuella exempel: ”Vernon Subutex” på Galeasen och ”Parzival” på Dramaten.

Vernon Subutex och Parzival – från bok till scen

TEATER. Rikard Rehnbergh reflekterar över trenden dramatisering av befintlig text.
NADIM. TEATER. Lena Torquato Lidén har sett pjäsen om ”hela Sveriges polis” Nadim Ghazale och imponeras av skådespelarnas insatser.

Starkt skådespeleri i pjäsen om polisen Nadim

TEATER. Lena Torquato Lidén har sett pjäsen om ”hela Sveriges