Allt av Strindberg tillgängligt för alla

7 apr 2021
August Strindberg (1849-1912) i sitt arbetsrum i Stockholm år 1902. I handen håller han ”örnpennan”, en gåva av Harriet Bosse. (Bild: TT)

KULTURARV. Efter 40 års arbete är Nationalupplagan av August Strindbergs samlade verk slutförd även digitalt. Därmed är en historisk svensk utgivning i hamn.

Strindberg var produktiv som få och hans författarskap omfattar pjäser, romaner, noveller, naturvetenskapliga skrifter, debattinlägg, pamfletter med mera, tillsammans drygt 70 band – till detta tillkommer drygt 9 000 brev.

Allt detta, inklusive ”Den ockulta dagboken”, finns nu publicerat som fysiska böcker i den så kallade Nationalupplagan samt digitalt – fritt och gratis för alla – på Litteraturbanken.se.

Nationalupplagans första volym publicerades 1981 och sedan dess har flera generationer Strindbergexperter arbetat med utgivningen som ”saknar motstycke i modern svensk historia” enligt ett pressmeddelande från Litteraturbanken. Delar av författarskapet har också varit en utmaning att publicera digitalt.

”Det går knappast att tänka den svenska litteraturen utan Strindberg. Han och Selma Lagerlöf är portalgestalter i ett centralt skede: genom deras ord strömmar erfarenheter, insikter och känslor som speglar vårt gemensamma kulturarv – och ifrågasätter det. Det är en glädje att få förvalta och förmedla” säger Mats Malm, Litteraturbankens föreståndare och ständig sekreterare i Svenska Akademien, i pressmeddelandet.

Erika Josefsson/TT

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

SATIR. Samuel Andersson har skrivit en satirisk kortnovell med anledning av att en SD-politikers hemliga låda med nazi-memorabilia har avslöjats. Förlagan till denna prosasatir står att finna i August Strindbergs kortnovell ”Ett halvt ark papper”. SD, Sverigedemokraterna, nazism, Hitler, satir, Samuel Andersson, August Strindberg, novell, novellkonst,

Kortnovell om SD-politikerns hemliga låda

SATIR. Samuel Andersson har skrivit en satirisk kortnovell med anledning
prosa, prosakonst, Per Holmer

Urkraft och lysande skådespel

PROSA. Crister Enander har läst ”blotbok” av Per Holmer och