Timbuktu läser Gorman i ”Hemmakultur”

26 mar 2021
Timbuktu läser sin översättning av Amanda Gorman i ”Hemmakultur”. (Foto: Josefin Jubb)

POESILÄSNING. Jason Diakité läser sin egen översättning av Amanda Gormans ”Berget vi bestiger” och Johannes Anyuru framför dikten ”Den döda” av Pär Lagerkvist. Det är en del av det innehåll som nu presenteras under vinjetten ”Hemmakultur” i SVT.

Sammanlagt blir det tio dikter, fyra dansakter och sex filmer med konstverk på temat hopp, som ska publiceras från och med den 27 mars och löpande.

Alexander Ekman dansar ett nytt verk och Cullbergs Suelem de Oliviera da Silva framför ”Mountains”, av Jefta van Dinther. Dessutom bjuder Niki Tsappos på hiphop i en mataffär. Man ska också kunna se berättelser om konstverk ur samlingarna på Moderna Museet, Nationalmuseum och Bildmuseet i Umeå, till exempel om ”Riddarfjärden” av Eugène Jansson och ”Sovande barn” av Emma Löwstädt-Chadwick.

Andra som deltar i satsningen är Theodor Kallifatides, Hedda Stiernstedt och Ingela Olsson.

SVT:s tanke med ”Hemmakultur” är att samla poesi, konst och dans för att tittarna ska kunna ta del av kultur trots pandemin.

TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

JAZZ/POESI. Den här veckan bjuder Littestraden på ett möte mellan jazz och poesi. Det rör sig om ”Som havet” med musik av Terese Lien Evenstad och text av Emma Axberg.

Littestraden: Jazz och poesi i förening

JAZZ/POESI. Den här veckan bjuder Littestraden på ett möte mellan
Vi kan i dag presentera en dikt av Peter Stewart. Det gör vi i kombination med ett konstverk av Ola Åstrand som vid det här laget medverkat ett flertal gånger i Opulens med såväl texter som bilder.

Peter Stewart: ”Det pågående kriget”

LYRIK. Peter Stewart har skrivit en förtätad och dessvärre ständigt