Östasiatiska öppnar med japansk trastextil

19 mar 2021
Östasiatiska museet öppnar igen, med stöd av pandemilagen. (Foto: Stina Stjernkvist)


NYÖPPNING. Östasiatiska museet i Stockholm öppnar igen den 30 mars. Den aktuella utställningen ”Boro – nödens konst”, som handlar om japansk textil, mode och historia, är världsunik enligt ett pressmeddelande.

Boro betyder ungefär ”trastextilier” på japanska och syftar på de kläder och textilier som skapats genom ett omsorgsfullt lappande och lagande i norra Japan. Föremålen är inlånade från Amuse Museum i Tokyo och samlingen har tidigare visats i New York, Peking och Sydney.

Öppningen sker med stöd av pandemilagen och utifrån de begränsningar som gäller för museer. Världskulturmuseernas tre andra museer, Etnografiska museet, Medelhavsmuseet och Världskulturmuseet planerar att öppna efter påsk, den 7 april.


TT Nyhetsbyrån

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

DIKTATURENS HISTORIA. Dick Harrison tar sig an diktaturens historia i sin nya bok och följer auktoritära tendenser från antikens tyranner till dagens ledare som Putin och Trump.

Diktaturens historia och återkomst

HISTORIA. Dick Harrison tar sig an diktaturens historia i sin
PER WÄSTBERG. BIOGRAFI. Lis Lovén tycker att Per Wästbergs biografi över Bernhard von Beskow är suveränt läsvärd.

Suveränt läsvärt när Per Wästberg levandegör 1800-talet

BIOGRAFI. Lis Lovén tycker att Per Wästbergs biografi över Bernhard