Med rötterna långt tillbaka i tiden

4 okt 2022

 

PODD. Minne och glömska är två av Richard Dinters favoritämnen. Men om Dinter är mer intresserad av minnet på ett personligt plan så tar Maja Hagerman ett helt annat grepp, även om hon också börjar sin ny bok Minnesbrunnen i det djupt personliga. Det blev hursomhelst ett samtal som rör sig rakt in i vår samtid fast med rötterna långt tillbaka i tiden.

Om podcasten och tidigare avsnitt >>

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Bo Bergman. KÄRLEKSBREV. För första gången har författaren, poeten och akademiledamoten Bo Bergmans kärleksbrev till Maria Almqvist publicerats. Lis Lovén har läst Per Wästbergs urval och finner att tonen är både genuin och intim.

Bo Bergman – en stillsam poets kärleksbrev

KÄRLEKSBREV. För första gången har författaren, poeten och akademiledamoten Bo
LITTESTRADEN. I veckans utgåva av Littestraden har vi valt att publicera ett utdrag ur diktsamlingen ”Att ta hämnd på sig själv” av Andreas Chadien.

Littestraden: Dikt av Andreas Chadien

LYRIK. I veckans utgåva av Littestraden har vi valt att