Spotify stänger av konton i Ryssland

10 mar 2022
Spotify är det senaste i raden av bolag som avbryter sin verksamhet i Ryssland (foto: Lise Åserud)

UKRAINAKRIGET. Spotify har avbrutit premiumtjänsten i Ryssland efter att landet startade sitt krig mot Ukraina – ett drag som ljudströmningsbolaget förväntar sig kommer att resultera i en förlust på cirka 1,5 miljoner betalande kunder under första kvartalet 2022, rapporterar Variety.

Spotify har sedan tidigare, i samband med krigsutbrottet, stängt sina kontor i Ryssland och har också slutat acceptera annonser i Ryssland. Företaget inaktiverar dock inte åtkomsten till tjänsten i Ryssland “för att möjliggöra det globala flödet av information.”

Landet står dock för mindre än 1 procent av de totala intäkterna, enligt en talesperson.

Spotify lanserade tjänsten i Ryssland och Ukraina i juli 2020.

TT Nyhetsbyrån

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

INTERNATIONELL POLITIK. Militarisering och krig dominerar världspolitiken, men motståndet växer. Internationella möten i Paris och London samlar fackföreningar och rörelser i kampen för fred, social rättvisa och solidaritet.

Internationell rörelse mot krig växer

INTERNATIONELL POLITIK. Militarisering och krig dominerar världspolitiken, men motståndet växer.
Vi kan i dag presentera en dikt av Peter Stewart. Det gör vi i kombination med ett konstverk av Ola Åstrand som vid det här laget medverkat ett flertal gånger i Opulens med såväl texter som bilder.

Peter Stewart: ”Det pågående kriget”

LYRIK. Peter Stewart har skrivit en förtätad och dessvärre ständigt