Nytt prisrekord för Isaac Grünewald

19 maj 2022
Isaac Grünewalds ”Kungsträdgården, i solglasset” har sålts för 8 697 500 kronor. (Foto: Bukowskis)

VÄRDEFULL. Isaac Grünewalds ”Kungsträdgården, i solgasset” med ett utropspris på 3-4 miljoner kronor har sålts på Bukowskis för 8 697 500, vilket är världsrekord för konstnären.

Den färgrika målningen är utförd 1915 av en då tjugosexårig konstnär och har varit utställd på Liljevalchs Konsthall i Konstnärsförbundets utställning 1916, Expressionistutställningen 1918 samt på en retrospektiv utställning år 1944. Sedan dess har verket varit i privat ägo och har aldrig tidigare varit till försäljning på auktion.

Det tidigare rekordet för en Grünewald-målning som nu slogs var försäljningen av ”Apachedansen” som såldes på Bukowskis för 5 512 500 år 2001.

“Det känns fantastiskt att 21 år senare få vara med om att förmedla ett av de mest betydande mästerverken av Isaac Grünewald och sätta ett nytt rekord. Det är en magnifik målning från en banbrytande tid, både för konstnären och inom konsten”, skriver Carl Barkman, chefsspecialist för Fine Art och antikviteter på Bukowskis, i en kommentar.

TT Nyhetsbyrån

Följ/gilla oss

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Baselitz. KONST. Den framstående tyske konstnären Georg Baselitz är död. Jesper Nordström reflekterar över ett konstnärskap präglat av yra, kraft och must och i otakt med tiden.

Noterat: Apropå Georg Baselitz död

KONST. Den framstående tyske konstnären Georg Baselitz är död. Jesper
Elsa Beskows underbara bilder UTSTÄLLNING. Anne Edelstam har varit på Thielska galleriet och med stor behållning tagit del av Elsa Beskows bildvärld.

Thielska visar Elsa Beskows underbara bilder

UTSTÄLLNING. Anne Edelstam har varit på Thielska galleriet och med