Noterat: Mot en förhärskande konformism

27 apr 2020

Noterat

MOTBILDER. Fake news retar mig – signalord för att indoktrinering pågår! Nazister talade om Lügenpresse. Nå, vad vi lider av är inte förekomsten av faktafel: all seriös journalistik tar miste, det har med tempot i arbetet att göra, men också med urvalet av källor som måste vara begränsat. Vad vi behöver är: effektiva motbilder. Till en förhärskande konformism. Då tänker jag inte på sociala medier, där deltagandet ofta är anonymt, okvalificerat, inte kostar på. Utan på ett ärligt rådslag i offentligheten. I vårt land förväxlar man gärna gensaga med intellektuella gängbråk.

Anders Björnsson

LÄS FLER NOTISER

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

MAINSTREAMMEDIERNA. ”Journalistik är inte att upplåta samma utrymme för alla. Bra journalistik handlar om att någon vi har tilltro till gör analyser och urval vi anser vettiga.” Lars Thulin skriver i veckans krönika om hur digitaliseringen har underminerat mainstreammediernas ställning.

Mainstreammedierna har försvagats i det nya medielandskapet

MEDIELANDSKAPET. ”Journalistik är inte att upplåta samma utrymme för alla.
Hat, hot och hån fyller kommentarsfälten. SOCIALA MEDIER. ”Polarisering skapar hat. Hat skapar polarisering. Allt fler medborgare blir alltmer frustrerade. Allt mer fega,” skriver Lars Thulin i veckans krönika.

Hat, hot och hån fyller kommentarsfälten

SOCIALA MEDIER. ”Polarisering skapar hat. Hat skapar polarisering. Allt fler