Uppfordrande, stramt och briljant måleri

3 nov 2021
Beate Wassermann, Installationsvy, 2021 (Foto: Helene Toresdotter)

UTSTÄLLNING. Jesper Nordström besöker Moderna museet i Malmö och ser den aktuella utställningen med Beate Wassermann. Han finner spår av traditionen i hennes konst och menar att den visar på hur uppfordrande och viktigt måleri kan vara.

Beate Wassermann
Balansakter
Moderna museet, Malmö
25/9 2021 – 20/2 2022

I mötet med Beate Wassermanns utställning på Moderna Museet i Malmö tror jag för en sekund att jag gått fel i lokalen, att jag kommit in i den där pysselverkstaden där barn jobbar med vattenfärger och snabbt uttorkade tuschpennor.

JESPER NORDSTRÖM
jesper.nordstrom@opulens.se

Jesper Nordström är kulturskribent med inriktning på litteratur och idéhistoria, med särskilt intresse för modern poesi och tysk prosa. Han har även gjort resereportage från Berlin och Köpenhamn med inriktning på arkitekturhistoria.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

MUSIK OCH KONST. Ola Åstrand skriver, med utgångspunkt i ett postumt album med Ola Backström, om samband mellan musikskapande och konstutövning. Ola Backström var både musiker och konstnär. Förra året släppte skivbolaget Fanfar! skivan ”Gråton” med Backströms musik, mer än 20 år efter hans för tidiga bortgång. Här reflekterar konstnären och före detta musikern Ola Åstrand över det albumet. Men han tar också upp Ola Backströms kollega i bandet Stockholm Norra, Kalle Berggren, och dennes skapande, samt olika kopplingar mellan musik och konst.

Musik och konst i symbios

MUSIK OCH KONST. Ola Åstrand skriver, med utgångspunkt i ett
Utställning. Affischbild för utställningen på Galleri M med verk av Ingrid Forfang, Orion Righard och Pelle Ossler.

En rik och mångfasetterad utställning

UTSTÄLLNING. ”Tre konstnärer ger dig här upplevelser av bredd och