Nu brinner det igen

22 apr 2022
Foto: Denys Argyriou / Unsplash.com

POLARISERING. Ida Thunström reflekterar över polariseringen, Paludans Koranbrännande och Dan Parks provokationer. Hon drar en slutsats: Genom att ställa sig vid sidan om Dan Park har Paludan för alltid dragit med sig  honom och hans gelikar ned i den högerextremistiska smutsen.

Ohoj! Nu tänds det eld på grejer igen! Det börjar med Koranen och så sprider det sig. Det är inget nytt fenomen, men slutar i samma förödelse och frustration och leder bara till en sak: polarisering. Och detta i yttrandefrihetens namn. Man önskar att någon kunde gömma tändstickorna.

IDA THUNSTRÖM

ida.thunstrom@opulens.se

Ida Thunström är konstnär. Vid sidan av sitt konstnärskap har hon regelbundet varit aktiv som konst- och litteraturrecensent och publicerat konstrelaterade texter för olika tidningar, främst kulturmagasin. Ida kommer ursprungligen från Stockholm och är verksam både inom och utanför Sverige.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Utställning. Affischbild för utställningen på Galleri M med verk av Ingrid Forfang, Orion Righard och Pelle Ossler.

En rik och mångfasetterad utställning

UTSTÄLLNING. ”Tre konstnärer ger dig här upplevelser av bredd och
DOKUMENTÄRFILM. ”’Farmors leriga händer – en film om Lisa Larson’ är en fin och lyhörd dokumentärfilm som du inte skall missa!” Det skriver Ingela Brovik.

Lisa Larson porträtteras i lyhörd dokumentärfilm

DOKUMENTÄRFILM. ”’Farmors leriga händer – en film om Lisa Larson’