Katterna, kärleken, kroppen och livet som blev lite som en film

14 nov 2022

 

PODD. Anna (@baby_fratelli) gästas av Hapten Kaddok, mannen med det outtalbara twitternamnet @jascvkne, även känd som Martin. De pratar om katterna, kärleken, kroppen, hjärtat och livet som blev lite som en film. Anna rapporterar om Eddie och hans fina A-traktor, och så undrar vi vad Macke och killarna som inte fick köpa nån CD gör just nu.

Tidigare avsnitt hittas här >>

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

DÖDEN. ”Fördelen med en sådan upptäckt är att man med stigande ålder skalar bort alltmer av det som man ser som oväsentligt i livet.” Lars Thulin berättar om hur han hanterar det för oss alla oundvikliga. Det enda säkra vi vet om livet är att det en gång tar slut. Samt att vi måste betala skatt.

Trösterika tankar ‒ om döden

DÖDEN. ”Fördelen med en sådan upptäckt är att man med

Djupare borrning

PODD. Sedan Steve Sem Sandberg besökte Dinter utan filter