Per T Ohlsson har gått bort

28 okt 2021
Per T Ohlsson berättar på Bokmässan 2010 om bokverket Sveriges statsministrar under 100 år till vilket han själv har bidragit med två delar (foto: Wikipedia)

Författaren och journalisten Per T Ohlsson har gått bort, 63 år gammal, skriver Sydsvenskan. Han jobbade huvudsakligen för Sydsvenskan, bland annat som korrespondent i New York och som politisk chefredaktör. Sedan många år var han också kolumnist på Sydsvenskan och HD.

Per T Ohlsson var dessutom författare, och har skrivit böckerna ”Svensk politik”, ”Konservkungen”, och ”Albert Bonnier och hans tid”, som utkom förra året.

2017 utsågs han till hedersdoktor vid Lunds universitet.

–  Per T Ohlsson är en av de viktigaste profiler som någonsin skrivit i Sydsvenskan. För många är han Sydsvenskan personifierad. En otroligt skicklig skribent som ständigt lyckades hitta nya vinklar och analyser av samtidens viktigaste frågor, säger journalisten Jonas Kanje.

Per T Ohlsson var drabbad av cancer. Han lämnade sin sista text till Sydsvenskans söndagstidning och avled under onsdagen.

TT NYHETSBYRÅN

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Foto: Leopardforlag.se (bok) & Wikimedia Commons (George Monbiot)

En hållbar framtid inom räckhåll

JORDBRUK. Människan kan ge sig själv och världen i stort
Foto: Pixabay.com

Hur döden hjälper oss att se meningen med livet

ESSÄ. ”Ingen av oss borde egentligen vara rädd för döden.