Noterat: Sverige och USA flätas samman

3 mar 2020

Noterat

LÄSTIPS. Pentagons begäran om budget för budgetåret 2021 finns nu tillgänglig. Den går att söka här, på det amerikanska försvarsdepartementets hemsida. Om man söker på länder, till exempel ”Sweden”, ser man att krig är en stor och världsomspännande affär.

Många av affärerna görs i namn av ”kriget mot terrorism”. Och en av dem som har avslöjat krigsbrott, Julian Assange, kan nu eventuellt dömas till döden om han utlämnas till USA – även om en representant för regeringen i Storbritannoen i juli 2019 har sagt att man inte kommer att utlämna Assange till USA om han riskerar dödsstraff.

I nyhetsrummet (Newsroom) på amerikanska försvarsdepartementets hemsida kan man söka på ”Hultqvist”, ”Nato” eller ”Sweden” och då ser man också hur politiskt, militärt och ekonomiskt sammanvävda Sverige och USA håller på att bli.

Här finns en länk till en kritisk artikel om budgeten i Tom Dispatch.

Lars Borghem

LÄS FLER NOTISER

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

Kris. Nationerna i EU måste tro på sig själva och bygga upp sin styrka. Det menar Lars Thulin som i veckans krönika skriver om kris, faror och möjligheter.

Kris när världsordningen rivs ner av tre despoter

KRIS. Nationerna i EU måste tro på sig själva och
Epstein-filerna

Black out-poesi om Epstein-filerna

SATIR. Samuel Andersson har skapat en experimentell dikt som kommentar